Podatek I kwartał 2019

Podatek będzie można zapłacić w świetlicy w piątek (15.03) i sobotę (16.03) w godzinach 7:30 – 11:00.
W pozostałych godzinach w domu u sołtysa do niedzieli wieczora.

Pozdrawiam
Sołtys

Zebranie wiejskie 2019

Szanowni Mieszkańcy,
serdecznie zapraszam na zebranie wiejskie w sprawie utylizacji azbestu oraz planów budowy drogi S11.

Zebranie odbędzie się we wtorek (26.02) o godz. 19:00 w świetlicy przy remizie OSP.

Podczas spotkania będą omawiane również inne tematy.

Do zobaczenia
Krzysztof Kleta
Sołtys

Podwyżka opat za wywóz śmieci

Szanowni Mieszkańcy,

w odpowiedzi na zapytania od mieszkańców, poniżej kilka zdań wyjaśnienia odnośnie podwyżek opłat za wywóz śmieci.

Opłata za wywóz śmieci wzrosła, ponieważ wzrosły koszty utylizacji śmieci. Te koszty nie zależą w żaden sposób od Wójta czy Rady Gminy, po prostu tyle to obecnie kosztuje.
 
Dlaczego zdrożało?
Jak tłumaczą firmy zajmujące się śmieciami, wzrosły koszt utylizacji odpadów – Chiny przestały przyjmować odpady z Europy (ponoć znaczna część śmieci w trakcie transportu do Chin toneła w oceanach). Wzrosły odpady recyklingowe nałożone przez Marszałka Województwa, wzrosły koszty paliwa, wzrosły koszty pracowników. Dodatkowo na firm zostały nałożone obowiązki w postaci zabezpieczeń finansowych na „wypadek pożarów śmieci” oraz konieczność montażu kamer na składowiskach śmieci.
 
Mieliśmy tani wywóz śmieci ponieważ do końca 2018 roku obowiązywała 3-letnia umowa z firmą Strach podpisana po rozstrzygnięciu poprzedniego przetargu. Gminy która miały nowe przetargi płacą już znacznie więcej za śmieci.
My powinniśmy mieć już rozstrzygnięty przetarg od początku roku 2019, niestety prawdopodobnie ze względu na okres przedwyborczy wójtowie nie przeprowadzili tej procedury. Obecnie przetarg jest ogłoszony i do końca marca powinien zostać rozstrzygnięty. Na 1 kwartał 2019 roku została podpisana umowa tymczasowa. Umowa ta została podpisana przez 6 gmin (Ciasna, Kochanowice, Kalety, Woźniki, Konopiska, Pawonków) na TYCH SAMYCH WARUNKACH dla wszystkich gmin.
 
Obecnie realna opłata za wywóz śmieci to ponad 15 złotych. Rada Gminy ustaliła opłatę na poziomie 14,5 zł. Brakująca wartość zostanie pokryta z budżetu gminy. Generalnie w ustawie jest napisane, że koszty wywozu śmieci powinny być pokryte przez opłaty pobierane przez mieszkańców.
Z tego co wiem to Kochanowice mają nadal opłatę w wysokości 9 złotych od osoby – co oznacza, że różnica jest pokrywana z budżetu Gminy Kochanowice – czyli również z kieszeni mieszkańców. Zapłacą z budżetu za śmieci, nie będą mieli pieniędzy na coś innego.
 
W załączeniu przesyłam grafiki, które są dostępne na Facebooku:
 

W razie pytań proszę o kontakt.

Krzysztof Kleta

Sołtys, tel. 502 495 289